Подготовка
1. Макароните сварете ги во вода, во која сте додале малку сол и масло според упатството на кесичката. Убаво исцедете ги.
2. Во друг сад на страна изматете ги јајцата, павлаката и 3 лажици масло. Зачинете со сол и лук во прав (внимавајте колку ви е солена урдата). Додајте ги во садот кратко обарениот спанаќ , исецкан на парчиња и урдата. Повторно изеднечете ја смесата.
3. Изберете соодветен сад за печење во рерна. Намрсете го со малку путер. Во него распоредете ги макароните. Врз нив прелијте ја смесата со јајца и павлака. Дел од смесата ќе пропадне низ нив, а дел ќе остане на површината. Одозгора наросете рендан пармезан. Печете во загреана рерна со уклучен вентилатор на 200 степени 15-тина минути.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови