Пржените крофни мене лично ми се најубави, арно ама, дома имаме људство што не сака многу пржени работи, нели се ориентираме на поздрава храна, па поради нив произлезе и овој рецепт за печени крофни. Крофните се со убава боја, вкусни, со интензивен вкус на чоколадо кој му го дава чили зачинот, пријатна арома на портокал, а сепак посни. Е па постачи сладете се!!!

Подготовка
1. Млекото во прав го раствораме во млака вода, може и во жешка ама за замесување треба да чекаме да се замлачи.
2. Сите состојки ги ставаме во сад и замесуваме средно меко тесто кое го оставаме да се дуплира.
3. Откако тестото ќе стаса расукуваме кора со дебелина од 2 см, што е подебела кората толку се поубави крофните. Вадиме кругови со соодветен сад, чашки или калапчиња.
4. Ги редиме во подмачкан плех и ги оставаме да стасаат најмалку 15 минути на топло. За тоа време ја загреваме рерната на 220 степени.
5. Ги печеме околу 10-12 минути или додека поруменат.
6. Топиме чоколадо на ниска температура или на пареа, ставаме во него на врв на лажичка чили, масло и убаво промешуваме. Секоја крофна ја потопуваме со горниот дел во чоколадото и наросуваме шеќерни разнобојни трошки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани