Сувите сливи се блендираат убаво, сувото грозје се сецка ситно. Потоа се додава шеќерот во прав мелените бисквити, маргаринот, кокос и зелената боја и убаво се меси со рака. Постепено се додава сок од портокал додека да се замеси смеса погодна за обликување.
Со рака се обликува елка или ако имате цедалка за цедење лимон се наросува малку кокос се става од смесата и се прави елка. Секоја елка се валка во кокос.
На здравје !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови