Модлата бр. 26 намастете ја и ставете хартија за печење. Рерната вклучете ја да се загрева на 175 степени. Јаболката излупете ги и исечкајте ги на коцки.

Во длабок сад за матење ставете го путерот, шеќерот и солта и матете ги додека путерот да побели. Додадете ги јајцата и убаво изматете ја смесата. Брашното, пецивото и прашакот за пудинг измешајте ги во еден сад па наизменично со млекото додадете ги во садот за матење. На крај ставете ги јаболката и измешајте со шпатула или лажица. Ставете ја смесата во модлата, израмнете, и ставете да се пече околу 45-50 минути.

Кога е печено, извадете од рерна, ставете ја модлата на решетка и оставете колачот потполно да се излади па извадете го од модлата и посипете го со шеќер во прав.