Модлата бр. 26 намастете ја и ставете хартија за печење. Рерната вклучете ја да се загрева на 175 степени. Јаболката излупете ги и исечкајте ги на коцки.
Во длабок сад за матење ставете го путерот, шеќерот и солта и матете ги додека путерот да побели. Додадете ги јајцата и убаво изматете ја смесата. Брашното, пецивото и прашакот за пудинг измешајте ги во еден сад па наизменично со млекото додадете ги во садот за матење. На крај ставете ги јаболката и измешајте со шпатула или лажица. Ставете ја смесата во модлата, израмнете и ставете да се пече околу 45-50 минути.
Кога е печено, извадете од рерна, ставете ја модлата на решетка и оставете колачот потполно да се излади, па извадете го од модлата и посипете го со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани