Лукот се толчи со маслото и солта. Се толчи повеќе време за да дојди макалото бело.Откако ќе се истолчи се додаваат оревите и водата. Сето се промешува. Ако не дојди бело макалото значи не е истолчено како што треба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови