Во топла вода го разматуваме квасецот со медот.
Сето ова го работев дирекно во садот на миксерот.
Откако се растопи постепено го додадов брашното кое го помешав со лененото семе и солта.
Попрскав масло па го вклучив миксерот. Си измати едно меко лепливо тесто.
Си го оставив тестото внатре во садот и го покрив со фолија.Си стасуваше добри 30 минути на собна температура.
На набрашнетата работна маса го префрлив стасаното тесто.
Го поделив на 8 мали топчиња па го размесив.
Ги засеков на средината и ги наредив на набрашнета тава.
Печев во загреана рерна.
Го испеков лепчето,па кога го извадив од рерна го премачкав со путер и оставив да отстои малку.
Ручекот беше пинџур,па сега замислете вие дали остана од лебот.
На здравје на сите

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови