Подготовка:

1. Просото го ставаме во вода да стои во текот на ноќта. Следниот ден го цедиме, го миеме со ладна вода и повторно процедуваме.

2. Во сад на оган ги ставаме јаболката, претходно излупени, исчистени и исецкани на мали коцки. Ја додаваме водата , покриваме со капак и оставаме на средна температура да се загрее. Го додаваме просото, вариме со повремено мешање. Вариме околу 25 минути, додека не испари поголем дел од водата и просото да е сварено. Садот го тргаме од оган.

3. Со рачен блендер ја блендираме смесата, додека не се добие хомогена смеса. Откако малку ќе се излади го додаваме медот, промешуваме. Сервираме во сад, одозгора ставаме мелени ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани