Тиквата во овој период е често застапена на нашите трпези, и поради тоа сега е совршен момент да се искористат нејзините бројни придобивки. Овојпат решив малку да експериментирам и така настана овој превкусен кремаст пудинг, кој топло ви го препорачувам.

Подготовка

1. Сварената тиква, млекото, жолчката, густинот и ванилата ги ставаме во чашката од блендерот и ги блендираме сосема кратко (неколку секунди) да се соединат добро состојките.
2. Оваа смеса ја ставаме во тенџерче, и на тивок оган го вариме кремот неколку минути, како класичен пудинг, со постојано мешање додека да се згусне.
3. На самиот крај додаваме ѓумбир и цимет.

Совет -За засладување може да додадете мед или шеќер во количина по вкус, бидејќи секоја тиква не е исто блага. Ако се одлучите за мед, додадете го кога ќе биде млак крем пудингот. Доколку пак се одлучите за шеќер, тогаш додадете го додека се вари крем пудингот.

Забелешка - Најдобро е да се послужи добро изладен.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани