Се меша се одеднаш и се меси тестото малку подолго време. Се остава да одмори 10 мин. Се дели тестото на 15 делови и од секој дел се прави топче. Се оставаат пак да одморат 10 мин.
Секое топче се сучи на поросена маса со брашно и се печат во малце подмрсена тава од прилика 1 мин на секоја страна. Дури се печат јас ги покривам со крпа тие што се готови за да бидат меки.
Можи слободно да се замрзнат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови