10 белки се бијат со 200 гр шеќер. Откако се избиени белките се додаваат: мелените ореви, двопекот и

брашното со пецивото и се пече.

Фил 1 : 500 гр млеко се вари со 250 гр шеќер му се додаваат 2 пудинзи од ванила претходно растворени со млеко.

Фил2: 10 жолчки се бијат со 150 гр шеќер во прав и 1 маргарин и добро се бие.

Двата фила се мешаат заедно, така што се делат на два дела, во едниот се става стопеното чоколадо а другиот останува жолт.

Тестото се дели на два дела , на долниот дел е жолтиот фил а горе белиот фил , откако е готово се декорира со шлаг и чоколадо.

Исто така може опција, да се пече во караванче и да не се вади туку веднаш да се стават двата фила и одозгора со шлаг.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови