1. Ги зовриваме 600 мл млеко и шеќер. Јајцето го додаваме во садот со преостанатото млеко и го мешаме со жица, додаваме гризот и непрекинато мешајки со жицата смесата ја додаваме во зовриеното млеко.
2. Потоа ги додаваме кокосот, бадемите и екстрактот од бадеми. Откако кремот ќе ја добие потребната густина го тргаме на страна.
3. Десертот треба да се излади, а потоа се украсува со сечкани бадеми и ореви.

Доколку не сакате густ десерт, можете да го ставате помалку гриз.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани