Од вкупната количина на млеко, 500мл. се ставаат да зовријат со шеќерот.
Во 100 мл.млеко се раствораат пудинзите и се додаваат во зовриеното млеко.Се вари пудингот до потребната густина и се остава да излади.

Слатката павлака се мати и се соединува со изладениот пудинг.

Во 4 чаши на дното се става по една ситно дробена-кршена пишкота и по малку рендано чоколадо.
Потоа се става од пудингот по околу 2 лажици.
Па се ставаат кругчиња од банана.
Во празнината во кругот од банани-кршени пишкоти.
Повторно од пудингот.
Па се завршува со пишкоти, рендано чоколадо и по една црешна, убаво исцедена од слатко.

Уживајте !

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани