ставате 2 кори една врз друга потоа корите ги сечете на ленти долги 30 цм а ширина 7 цм на почетокот на лентата ставате малку ореви и бисквити и виткате како триаголник и се така додека се потрошат корите потоа се попаруваат со врел маргарин и се печат 40 минути на 170 степени. во меѓувреме се вари шербетот од шеќерот и водата и кога е готов се додава ванилата и цедениот лимон и се остава да се лади. врз печената баклава се истура ладниот шербет

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови