Се матат јајцата со солцата, шеќерот, па се додава маслото, потоа јогуртот, млекото.На крај се додава брашното помешано со пецивото. Се изедначува смесата. Се остава смесата да одмори 10 на минути, па се печат.

Убаво се загрева апаратот за вафли, се премачкува со масло, се излева по 1,5 лажица од смесата и се печат додека поруменат од двете страни.

Се послужуваат со додаток по ваша желба.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани