Вкусен растопен крем од индиски ореви, неверојатно песто од авокадо на крцкав вкусен леб. Згответе вегански крцкав сендвич и уживајте во оброкот.

Подготовка

Чекор 1: За кремот, ставете 150 г индиски ореви во многу вода околу 2 часа (или да преноќат)

Чекор 2: За сосот од авокадо и магднос потребни ви се исечкани ливчиња од магдонос, 40 г индиски ореци, маслиново масло, ½ чешне лук, како и сок од лимон. Додадете ги во сад и блендирајте со рачен блендер. Излупете го авокадото, извадете ги семките и исечкате го на коцки. Додадете го во смесата и зачинете со сол и бибер.

Чекор 3: За сосот од авокадо и магднос потребни ви се исечкани ливчиња од магдонос, 40 г индиски ореви, маслиново масло, ½ чешне лук, како и сок од лимон додадете во еден сад и блендирајте со рачен блендер. Излупете го авокадото, извадете ги семките и исечкајте го на коцки. Додадете го во смесата и зачинете со сол и бибер.

Чекор 4: Исечкајте го доматот на тенки парчиња.

Чекор 5: Двете кришки леб од едната страна намачкајте ги со масло за пржење. На намачканите страни ставете ги во тава во која претходно сте ставиле масло и на среден оган внимателно загревајте ги додека не станат крвцкави.

Чекор 6: Една од кришките намачкајте ја со пестото од авокадо и магдонос на непечената страна. Додадете ги доматите и малку спанаќ.

Чекор 7: Другата кришка намачкајте ја на неиспечената страна со кремот од индиски ореви.

Чекор 8:Поклопете ги една со друга, исечете ги на половина и сервирајте ги топли.

Чекор 9:По желба: Во мал сад со малку жешко масло пропржете капарис 2-3 минути. Внимателно извадете го капарисот од садот, исцедете го со кујнска хартиена крпа и сервирајте го на сендвичот.