Испечати

Вкусен крцкав вегански сендвич

Вкусен крцкав вегански сендвич

Состојки

 • 190 гр. DmBio индиски ореви
 • 100 гр. сладок компир
 • 150 мл. DmBio напиток од соја
 • малку мелена куркума
 • 1,5 чешне лук
 • 10 гр. DmBio сенф
 • 100 мл. DmBio крем за готвење од овес
 • малку DmBio црн бибер
 • малку сол
 • 1 врзоп магдонос
 • 40 мл. DmBio маслиново масло
 • 4 лажици DmBio сок од лимон
 • 1 авокадо
 • 1 домат
 • малку свеж спанаќ
 • 2 кришки леб
 • малку DmBio масло за пржење
 • 1 лажица капарис (по желба)

Вкусен растопен крем од индиски ореви, неверојатно песто од авокадо на крцкав вкусен леб. Згответе вегански крцкав сендвич и уживајте во оброкот.

Подготовка

Чекор 1: За кремот, ставете 150 г индиски ореви во многу вода околу 2 часа (или да преноќат)

Чекор 2: За сосот од авокадо и магднос потребни ви се исечкани ливчиња од магдонос, 40 г индиски ореци, маслиново масло, ½ чешне лук, како и сок од лимон. Додадете ги во сад и блендирајте со рачен блендер. Излупете го авокадото, извадете ги семките и исечкате го на коцки. Додадете го во смесата и зачинете со сол и бибер.

Чекор 3: За сосот од авокадо и магднос потребни ви се исечкани ливчиња од магдонос, 40 г индиски ореви, маслиново масло, ½ чешне лук, како и сок од лимон додадете во еден сад и блендирајте со рачен блендер. Излупете го авокадото, извадете ги семките и исечкајте го на коцки. Додадете го во смесата и зачинете со сол и бибер.

Чекор 4: Исечкајте го доматот на тенки парчиња.

Чекор 5: Двете кришки леб од едната страна намачкајте ги со масло за пржење. На намачканите страни ставете ги во тава во која претходно сте ставиле масло и на среден оган внимателно загревајте ги додека не станат крвцкави.

Чекор 6: Една од кришките намачкајте ја со пестото од авокадо и магдонос на непечената страна. Додадете ги доматите и малку спанаќ.

Чекор 7: Другата кришка намачкајте ја на неиспечената страна со кремот од индиски ореви.

Чекор 8:Поклопете ги една со друга, исечете ги на половина и сервирајте ги топли.

Чекор 9:По желба: Во мал сад со малку жешко масло пропржете капарис 2-3 минути. Внимателно извадете го капарисот од садот, исцедете го со кујнска хартиена крпа и сервирајте го на сендвичот.