Лешниците,бадемите и оревите малку се потпекуваат и фино се сечкаат (или толчат).
Во сад над пареа,се топи чоколадата и се додава масло и 3 полни лажици еурокрем,од белиот дел.Убаво се промешува и се соединува со преостанатите состојки.Додека е сеуште топла,смесата се става во силиконски калапи или во хартиени корпиња и се оставаат да се оладат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани