Прво се ренда еден ред компир, па се посолува и се мачка со мајонез, над него се рендаат две јајца и над нив се мачка мајонез, над мајонезот пак рендан компир, мајонез, јајца и најгоре рендано сирење и декорација по желба
Оваа салата си ја нареков Велигденска за варените јајца да се искористат на повеќе начини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално