Маргаринот, јајцата, шеќерот и кокосот пенесто изматете ги. Додадете го брашното, пецивото, ванилата и убаво месете да добиете убаво тесто.Тестото оставете го во фрижидер 30-60 мин.
Од тестото формирајте кора од 5 мм. и вадете со чашка за ракија кругови или пак со калапчиња.Се ставаат на плех со хартија за печење и се печат на 200 ц. околу 10-15 мин. Не треба да фатат боја (треба да останат бели). Лепете ги две по две со мармалад и валкајте ги во прав шеќер. Чувајте ги во кутивче (пластично лимено какво било).
Кога ќе отстојат ден два се поубави и помеки. Може да се замрзнат, исто така ќе си го имаат истиот вкус.
Пријатно.
Тестот може да го направите без јајца(за да бидат посни),маргаринот може да го замените со маст.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови