За подготовка на овој убав рецепт, потребно е на почетокот да го испасираме лукчето. Го попрскуваме со сок од половина лимон.
Му додаваме 2 лажици маслиново масло.
Смесата ја оставаме да се соедини убаво. Го сечеме багетчето на рибанчиња, па секое рибанче го премачкуваме.
Рибата сардина ја сецкаме на појадро и и додаваме ситносецкан кромид. Посолуваме.
Ги премачкуваме сите рибанчиња со рибата.
Ги декорираме со парчиња лимон и маслинка.
Нека ви е слатко.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови