Лебчето исечете го на половина во должина.
Ставете го на тостер да се тостира.

Во сад измешајте ги маскарпонето, пармезанот, тостираниот и истолчен сончоглед и лукот во гранули.
Посолете по вкус.
Измешајте убаво и премачкајте ги тостираните лебчиња.
Одозгора нанесете по желба никулци.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани