Испечати

Брускети со маскарпоне и сончоглед

Брускети со маскарпоне и сончоглед

Состојки

  • 1 мал багет
  • 2 полни лажици маскарпоне
  • 2 лажици пармезан
  • 1-2 лажици тостиран и толчен сончоглед
  • малку лук во гранули
  • по вкус никулци

Подготовка

Лебчето исечете го на половина во должина.
Ставете го на тостер да се тостира.

Во сад измешајте ги маскарпонето, пармезанот, тостираниот и истолчен сончоглед и лукот во гранули.
Посолете по вкус.
Измешајте убаво и премачкајте ги тостираните лебчиња.
Одозгора нанесете по желба никулци.