Подготовка.
Млекото и шеќерот треба да зовријат, а во друг сад се растопуваат путерот брашното, какаото и чоколадото. Кога ќе се растопи се ставаат во млекото и се меша убаво да се соедини и да ја добие потребната густина.
Филот уште врел мачкајте го на бисквитите. Потребно е мало кафено лажиче за секоја. Може да правите во правоаголен калап да ги лепите една до друга или без него.
Кога ќе ги направите ролатите, треба побрзо да ги правите додека филот е топол за да може бисквитите да омекнат, не треба претходно да ги топите во млеко во млеко. Оставете ги во фрижидер да се изладат околу 1 час.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани