1. Гризот и маслото го запржуваме на тивок оган додека не се добие карамелна боја.
2. Потоа се додава шеќерот, лешниците, ванилинот, водата и какаото и сето тоа убаво се промешува. Се пржи на тивко додека не се згусне.
3. Приготвената алва се чека 10-15 минути да олади, а потоа се прават бомбиците.

По желба може да се посолат со какао.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани