Испечати

Бомбици од алва со гриз и лешници (посно)

Бомбици од алва со гриз и лешници (посно)

Состојки

  • 1 чаша ( 250 мл) гриз
  • 1.5 чаша шеќер
  • 2 чаши вода
  • половина чаша масло
  • 1 пакетче ванилин
  • 1 лажичка какао
  • 100 гр сецкани лешници

Подготовка

1. Гризот и маслото го запржуваме на тивок оган додека не се добие карамелна боја.
2. Потоа се додава шеќерот, лешниците, ванилинот, водата и какаото и сето тоа убаво се промешува. Се пржи на тивко додека не се згусне.
3. Приготвената алва се чека 10-15 минути да олади, а потоа се прават бомбиците.

По желба може да се посолат со какао.