Сварете го оризот со напитокот, отприлика 45 минути и оставете го да се олади.
Сувите касјии исечете ги на ситни коцки и оставете ги да се омекнат во цедениот сок од портокал.
Омекнатите кајсии заедно со сокот од портокал додадете ги во оризот, заедно со пакетчето ванилин шеќер.

Послужете ладно, со топка шлаг или бидете храбри на ладново време со топка сладолед.

Ви посакувам среќни празници на сите...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови