1. Се замесува од сите состојки меко тесто.(квасецот не го стасувам)
2. Се остава да одмори тестото 90 мин.
3. Се дели тестото на 2 дела
4. Од секој дел се сучи голем круг и се сечат на 16 триаголници. Секој триаголник се премачкува со мармалад,крем .... било што... и се витка во кифлица.
5. Се оставаат кифлите да одморат 30мин.
6. Пред печење се премачкуваат со ладно млеко и се печат во загреана рерна на 200С-17мин. Кога ќе се испечат пак се премачкуваат со ладно млеко.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани