Летно, брзо, превкусно јадење.

Подготовка
1. Биеното сирење го сечиме на парчиња, го прпелкаме во пченкарното брашно.
Штом ќе се вжешти маслото, во тавчето ги ставаме парчињата сирење, пржиме додека поруменат од двете страни.
2. Јајцата ги матиме и ги истураме врз сирењето, пржиме од двете страни, сервираме топло, со прилози по желба (домати, крставица, кечап, буковска сол и др.).

* Забелешка - бидејќи е користено тавче на Делимано, ниту сирењето, ниту јајцата се лепат на дното.

(538)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани