Во вангличка ги ставаме кондензираното млеко и кокосовото масло.
Промешуваме и постепено го додаваме кокосот.
Не го додаваме цел оддеднаш од причина што може да се добие ронлива смеса.
Месиме со раката.
Кога ќе почувствуваме дека убаво и мазно се поврзале состојките, ја ставаме смесата во фрижидер на 15 минути да одстои.
Потоа со влажни раце формираме бомбици.
Ги потопуваме во чоколадна глазура.
Просушени ги редиме во хартиени корпи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани