Во сад за матење се мати путерот и шеќерот.
Се додава јајцето, па бананите една по една.
Во садот се додава брашното, сувото грозје и млекото, се меша додека сите состојки не се соединат.
Смесата се става во калап за печење обложен со хартија.
Се пече 45мин на 180 степени.
Се остава да се излади па се послужува.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови