Во мала касерола ја налеваме водата да зоврие.
Тука ги додаваме циметот, анисот и зрната кардамом.
Потоа го додаваме ќесето за чај од хибискус.
Го поклопуваме садот и го оставаме да одстои 10-15 минути.
Измиениот портокал го сечеме на кришки.
Виното го ставме на оган многу кратко да се загрее и тука го додаваме маџунот од рогач да се раствори и соедини.
Ја додаваме процедената течноста од чајот.
Убаво соединуваме.
Ги додаваме и резанките портокал.
Сервираме во чаши и послужуваме во попладневните часови, покрај печка со дрва...уживање...

Својата историја пунчот ја започнал во далечната 1632 година, чии творци биле првите поморци.
Самиот збор пунч, значи 5 состојки од кои се подготвувал.
Најчесто на почеток бил рум, а сега и вино, зачини, вода, цитрусни овошја и шеќер.
Денес ширум светот се подготвуваат најразлични верзии на пунч, според сопствен вкус....