Најпрво јајцето се мати да стане пенесто па се додаваат млекото шеќерот, солта, пецивото и брашното и се меша додека не се добие изедначена смеса(густа).
На загреано тавче за палачинки, намастено,се турива со кутлача од смесата. послужете со шлаг и слатко од јагоди

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови