Испечати

Американски палачинки

Американски палачинки

Состојки

  • 1 јајце
  • 1 шоља млеко
  • 1 шоља брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажица шеќер
  • 1 кафено лажиче сол

Подготовка

Најпрво јајцето се мати да стане пенесто па се додаваат млекото шеќерот, солта, пецивото и брашното и се меша додека не се добие изедначена смеса(густа).
На загреано тавче за палачинки, намастено,се турива со кутлача од смесата. послужете со шлаг и слатко од јагоди