1. Пилешкиот стек го вариме во вода со сол. Откако ќе се свари го цедиме и оставаме да се излади.
2. Ананасот го оставаме да се исцени од течноста.
3. Пилешкиот стек го сецкаме на помали парченца. Ананасот го сецкаме, секој круг ананас го сечиме на 16 парченца.
4. Во длабок сад ги ставаме сецканиот пилешки стек и ананасот. Ги додаваме сецканиот лист од целер и магдонос, промешуваме. Ги додаваме мајонезот, павлаката, сокот од лимон, солта и црниот бибер. Промешуваме да се соединат состојките.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани