Брзо се спрема и може да замени и оброк.
Прво во тенџере налеваме вода, ја додаваме тестенината да се вари и тука го додаваме грашокот.
Сварени заедно, ги процедуваме и оставаме да се изладат. Во еден сад го соединуваме да се соединат состојките за прелив.
Во голем сад ги ставаме тестенините, преливот, краставицата, авокадото, пиперката.
По вкус може да се додаде и една мала главичка црвен кромид.
Сето убаво го соединуваме и чуваме во фрижидер 30 минути, па послужуваме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани