Авокадото е прекрасно и овошје кое со својата кремаста текстура може да се искористи во подготовка и на благи и на солени рецепти.

Овој намаз го приготвив по сопствен вкус, лесно и брзо.
Сите состојки се ставаат во блендер и се блендираат додека да се добие убава, кремаста, светло зелена мазна смеса. Одличен додатен намаз на лепче, крекери, седвичи ...
Според вкусот може да се стави и лукче, сенф или некој друг зачин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани