1. Компирите се варат, па се пасираат.
2. Меленото месо се меша заедно со компирите, ренданиот кромид, вегета, жолчките, презла, црн пипер и магдонос.
3. Се остава во фрижидер 3 часа.
4. Се зема од смесата се формираат ќебапите. Се брбелаат во белка, па во презла и се пржат во врело масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани