Подготовка:

1. Во длабок сад ги ставаме пирето од тиква, медот и циметот, промешуваме.

2. Во чашата во која ќе го служиме кафето ја ставаме смесата.

3. Додаваме малку од млечната пена, промешуваме. Го додаваме кафето и на крај млечна пена. Додаваме малку цимет врз пената.

На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани