Постојат многу салати за чија подготовка е потребна термичка обработка, а ова е идеално мезе за летните денови или гарнир со месо на скара. Исто така, ова јадење е идеална вегетаријанска замена со „меснат“ модар патлиџан и кремасто фета сирење.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 1 модар патлиџан
  • 1 тиквичка
  • ½ главица лук
  • 2-3 цели печени црвени пиперки
  • Една рака шери домати
  • Една рака свеж магдонос
  • 1 калап фета сирење

Ќе ви треба и:

  • Сол, бибер и маслиново масло

За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Грил тава.

Подготовка

Чекор 1: Исечкајте ги модриот патлиџан и тиквичката на еднакви долги ленти – не многу дебели, но и не многу тенки. Доколку имате доволно време, маринирајте ги лентите со лук, маслиново масло, сол и бибер. Запомнете дека солта ја отстранува вишокот вода од модрите патлиџани пред да ги готвите.

Чекор 2: Исечкајте го и фета сирењето на коцки, а пиперките на тенки ленти. Шери доматите пресечете ги на пола.

Чекор 3: Ја загреваме Грил тава и ги печеме лентите тиквички и модар патлиџан. Повремено ги вртиме за да се потпечат убаво од двете страни.

Чекор 4: Лентите од тиквички и модар патлиџан наредете ги наизменично на долга чинија и потоа додадете ги лентие пиперки, фета сирењето и шери доматите. Најпосле, украсете со свежо нане.

СОВЕТ: Оваа салата претставува одличен оброк, полн со вкусови и боја. Тиквичките се едноставни за подготовка, но можат да впијат масло, па затоа внимавајте да не подготвите многу тешка салата. Ова треба да е едноставно, лесно јадење со силни вкусови.