Ако ви остане ориз и не знаете што да му направите еве една идеја. Но може и посебно да сварите ориз за овој рецепт.
Оризот сварете го. Измешајте го со вилушка, додајте едно јајце, додајте печурки, ситно сечен колбас, посолете додајте црн пипер, сув зеленчук, ставете малку презла. Се промешајте да добиете една смеса за ќофтиња.
Ќофтињата ставете ги во загреано масло да се пржат.

За сос
2 патлиџани изблендирајте во нутрибулет.
Колбасот исечете го на кругчиња и испржете го. Додајте печурки, блендиран патлиџан и една лажичка густин. Измешајте го сосот и оставете да зоврие.
Ќофтињата послужете ги со сос и павлака.
Добар апетит!