Во касерола на оган ставаме половина количина од сокот, односно 30 мл, додаваме шеќер во прав, путер и чоколадо.
Соединуваме на мнооогу тивок оган, со повремено мешање.
Тргаме од оган и ги додаваме зрната лешник, остатокот на сок, кората од портокал, сецканата ресана, бисквитите.
Соединуваме убаво.
Оставаме малку смесата да се подизлади, па формираме салама.
Ја оставаме на ладно еден час и  ја декорираме со растопено чоколадо.
Сечеме на парчиња и послужуваме.

Кората од портокал ја подготвив на овај начин.
Прво еден портокал го ставаме да одстои во вода во која има малку ставано сода бикарбона.
Потоа го миеме портокалот со ладна вода и ја одстарнуваме лушпата, исечена на резанки.
Ја ставаме во сад со вода и ја ставаме на оган да вари 2 минути.
Ја процедуваме од течноста, пак налеваме вода и нека вари уште две минути.
Повторно процедуваме добро, ставаме вода во садот околу 70 мл и ги додаваме резанките исецкани на мали коцки.
Додаавме и лажица шеќер и вариме на тивко, односно скоро да испари целата течност.
На ваков начин подготвената кора ја користам за кексови, колачи, торти......

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани