На измиените шампињони им се одстрануваат рачките.Печурките се редат така што вдлабнатините на покривот да бидат на горната страна.Секоја вдлабнатина се полни со смесаод масло, лук,магдонос .Потоа се посолуваат со црн пипер и се печат на скара.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови