Подготовка
Во длабок сад ставете ги ситно сецканите ореви и лешници и кајсиите на мали парченца.

Додадете топено чоколадо, кокосово млеко, кокосово масло и мед. Промешајте убаво.

Смесата ставете ја во тава, намрсена со кокосово масло.

Во сад на тивок оган ставете ги чоколадата, кокосовото масло, кокосовото млеко и медот да се растопат. Откако ќе добиете еднолична смеса, тргнете го садот од оган и остевете да одмори неколку минути, а потоа нанесете врз смесата во тавата. Ставете во замрзувач да отстои 2 часа.

Исечите штангли и декорирајте по желба

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани