1. Се промешуваат состојките за тесто и се замесува тесто.
2. Во тепсија со хартија се расукува тестото и се распоредува цело тесто.
3. Тестото се премачкува со мармалад од кајсии.
4. Маргаринот, ванилата и водата се ставаат на оган да се растопи. Потоа се додаваат лешниците.
5. Смесата се остава да се олади. Потоа се нанесува врз тестото и се печи на 180С-25мин
6. Кога ќе се олади се сечи на квадрати 4х4см, а потоа секое дијагонално.
7. Секој триаголник се макнува во глазура.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани