На дното на тепсијата ставаме двопек. Во меѓувреме ги подговуваме двата пудинзи ( пудинзите ги ставаме топли на двопекот)
На претходно ставениот двопек ставаме од белата крема па од црвената, потоа пак над кремите ставаме двопек и пак по истиот редослед ставаме од кремите.
Ја покриваме со фолија за да не фати кора од горе пудингот и ја оставеме убаво да олади. Најпосле декорираме со шлаг пена

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови