Подготовка

1. Брашното, шеќерот и солта измешајте ги во подлабок сад. Додајте го путерот и втривајте го со прсти во брашното, додека да се раскршат сите парченца. Додајте ги жолчката и водата. Формирајте тесто и расукајте го во кора. Кората треба да биде за неколку цм поголема од калапот за тарт кој ќе го користите (јас користев 23цм). Префрлете ја внимателно кората во калапот и наместете ја убаво по рабовите. Отстранете го вишокот тесто што останува надвор од калапот (или свиткајте го навнатре за да ги зацврстите страните на тартот). Избоцкајте го тестото со вилушка и ставете го калапот 30тина минути во фрижидер. За тоа време загрејте ја рерната на 200степени. Извадете го калапот и обложете го тестото со хартија за печење и истурете нешто за тежина (ориз, грав..). Печете го вака 20 минути, потоа остранете ја хартијата за печење со тежината и печете уште 5-10 минути. Оставете го да се олади кратко.

2. За филот, путерот изматете го со шеќерот. Додајте го брашното, солта, јајцето, белката и екстрактот. Измешајте до соединување.

3. Премачкајте го делумно оладеното тесто со мармаладот од малини. Потоа додајте го и кремот од бадеми и израмнете. Посипете со бадем во лист по целата површина. Печете уште 35 минути на 180 степени. По печењето оставете го да се олади целосно пред да го сечете. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани