Цвеклото, морковот и компирот сварете ги и изрендајте ги. Крекерите изблендирајте ги.
Во ренданите цвекло, морков и компир додајте ги блендираните крекери, посолете, додајте пипер и малку оцет. Ставете ги малку во фрижидер.
Сардина издробете со вилушка, додајте ситно сечен кромид посолете, додајте сув зеленчук и промешајте.
Земете малку од смесата со цвекло со натопени раце, внатре ставете фил од риба, затворете го и направете во форма на на јагодка.
Семки од јагодки направете со сусам, наместо ливчиња ставете магдонос.
Овие јагодки можете да ги направите за посни слави.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани