Сирењето и топеното сирење се замесуваат во убава хомогена смеса. Се додава ситно сецканиот кулен и се промешуваат убаво. Се формират бомбици и се валкат во ленено семе и сусам. Одлични се за мезе, малку налутнуваат од куленот ама се превкусни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани