- Цвеклото добро измијте го, ставете го во фолија, добро затворете и печете. Се пече на 180 степени околу 1 час. Кога е печено извадете го и оставете го да олади, по што ќе го излупите. Исечете го на тенки кругови.
Дресинг
- Во тањир добро измешајте ги сите состојки, треба да се спојат, залијте го цвеклото.
Послужете ја оваа салата со прилог од варени јајца, посипете и со сецкан магданос.
Рецептот како предлог за салата за предстојните празници..

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани