Сето ова се вари и се остава да се излади

На страна се мати 1 маргарин 6 големи лажици шеќер во прав и две ванили и се соединува со претходната смеса.

Се зема една ресанка се става од филот и одозгора се става друга ресанка со чоколадото од горна страна и се вртат во кокос. Оваа смеса е за 1 кг ресани.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови